S tím tedy Špidla a Dienstbier „určitě zabodují“

vyvadil ilustrace
22.6.2026 14:44
Přečetl jsem si bruselsko -militaristické prohlášení tzv. Nové sociálné demokracie a dostal jsem záchvat smíchu a zároveň se mi dělalo z nich zle…Jestli totiž válka proti Rusku, jak to prosazují, má být středobodem levicové strany, pak samozřejmě chtějí kopírovat západní například Německou sociální demokracii, která oproti své historické síle v minulosti upadá dál a dál, zatímco tzv. krajně pravicová AFD, který chce mír, spolupráci a návrat k levným zdrojům energie, na kterých byl založen mnohaletý německý hospodářský zázrak. Ale k tomu ještě dál.

Poctivě musím říci, že obecně při existenci neskutečné síly catch all party ANO, které spolehlivě luxuje všechny kritické hlasy k současné opozici a dosahuje stabilně přes 30 %  je pro levicové strany se velice obtížné  prosadit.

Zřejmě poslední možností byly minulé volby a bylo patrně chybou vedení hnutí Stačilo, že se její různorodí vůdcové nebyli schopni dohodnout a omezit své výhrady.  Víceméně scházelo jen málo a možná – co já vím – že kdyby vzali do party ČSSD Jiřího Paroubka, mohlo to dopadnout jinak.

No nevzali a věci dopadly tak jak dopadly.

Nyní dva ortodoxní vzývači bruselského mainstreamu Vladimír Špidla a Jiří Dienstbier založili nový subjekt a já předkládám  výčet jejich prohlášení, z něhož vane mrazivý chlad bruselské a proukrajinské zanícenosti.

Vylučuji, že s tímto pamfletem, který připomíná slovník Nerudové, Zdechovského, Farského a dalších mohou zabodovat.

Ale jsem rád, že chtějí soutěžit. A dokládají mimochodem fakt, proč levice v Česku je natolik otřesena.   

xxx

Nová sociální demokracie, kterou zakládají bývalý premiér a později eurokomisař Vladimír Špidla či exministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, už získala registraci jako nová politická strana, potvrdil iDNES.cz Dienstbier. Zároveň se jasně postavila na stranu Ukrajiny napadené Ruskem a vyhranila se vůči němu i vůči vládnímu hnutí SPD.

„Hoří Moskva, něco si přej!“ napsala Špidlova a Dienstbierova nová strana na Facebooku s tím, že stojí na straně napadeného. Argumentuje, že v Moskvě hoří rafinerie, které zásobují frontová ruská vojska. Ta útočí na svobodný stát, včetně civilistů v ukrajinských městech.

„A proto je dobře, že hoří. Ruský režim aktivně dělá vše, co může, aby rozložil společnost a demokracii na našem kontinentě, a na Ukrajině páchá válečné zločiny včetně krádeží dětí z rodina,“ jsou přesvědčeni sociální demokraté, kteří zakládají novou stranu na protest proti úzké spolupráci SOCDEM s KSČM a hnutím Stačilo!, které vytvořili právě komunisté.

Politická scéna se hodně změnila. Pro mě osobně je podstatné, aby současná Babišova koalice vydržela čtyři roky a v zásadě, podle zkušeností s Babišem   nepochybuji, že se jí to podaří.

Jestli za čtyři roky prosadí Špidlova a Dienstbierova  nová soc dem zcela vylučuji.

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.